TRZMIELE

Naturalne zapylanie

Trzmiele do zapylania owoców i warzyw.

W ofercie przez cały rok znajduje się szeroka paleta różnych typów uli do zapylania upraw pod osłonami i w polu.

Belgijska firma BIOBEST jest pionierem komercyjnej produkcji trzmieli. Hodowlę tych owadów rozpoczęto w 1987 roku. Obecnie w całorocznej ofercie znajdują się różne rodzaje uli dla upraw pod osłonami i w polu. W Polsce stosowany jest trzmiel ziemny – Bombus terrestris.

Zalety trzmieli w porównaniu z pszczołami

 • podejmują loty w niższych temperaturach
 • są silniejsze i bardziej aktywne przy pochmurnej i wietrznej pogodzie
 • nie informują się wzajemnie o istnieniu atrakcyjniejszych źródeł pokarmu
 • pracując dłużej odwiedzając dziennie większą liczbę kwiatów
 • są zdolne do zapylania z wykorzystaniem tylko wibracji mięśni („buzz pollination”)
 • zapylają kwiaty których budowa uniemożliwia dostęp pszczołom (lucerna, koniczyna, bób)
 • posiadają bardzo dużo włosków co ułatwia transport pyłku
 • prawdopodobieństwo użądleń jest mniejsze
 • możliwe jest przenoszenie uli na nowe miejsca bez zakłócania ich pracy
 • nie mają wspólnych chorób i nie podlegają zjawisku CCD (zespół masowego ginięcia pszczół)
 • są dostępne przez cały rok

Typy uli

UL STANDARDOWY

zawiera na początku 80 robotnic, zapylanie przez 6 – 8 tygodni

MULTI UL

zawiera na początku 350 robotnic, zapylanie przez 4 – 6 tygodni

UL MASCULINO

zawiera 50 trutni trzmieli do zapylania kultur nasiennych

UL SUPER MINI

zawiera na początku 30 robotnic, zapylanie przez 4 – 5 tygodni

UL MINI

zawiera na początku 30 robotnic, zapylanie przez 3 – 4 tygodni 

UL PREMIUM

zawiera na początku 110 robotnic, zapylanie przez 6 – 8 tygodni

Budowa i instrukcja obsługi ula

Gniazdo z trzmielami osłonięte włókniną znajduje się w plastikowym pojemniku. Na jego dnie ułożona jest płaska butelka z roztworem cukru stanowiącym pokarm dla owadów dorosłych. Całość umieszczona jest wewnątrz kartonowego pudełka którego pokrywę można unieść za pomocą odpowiednio zaginanych ażurowych ścianek bocznych co umożliwia maksymalną wentylację podczas upałów. W przedniej części ula znajduje się system wlotowo-wylotowy.

Ule należy umieszczać równomiernie na powierzchni poziomo i w oddaleniu od dozowników CO2. Nie wolno ustawiać ich bezpośrednio na gruncie lub zawieszać.W jednym miejscu może znajdować się do 6 uli. Chronić gniazda przed bezpośrednim działaniem słońca i przed mrówkami.

Po otrzymaniu ula otworzyć kartonowe opakowanie,wyjąć z niego plastikowe pudełko z gniazdem , odkręcić nakrętkę butelki a następnie z powrotem umieścić gniazdo w kartonie. W razie potrzeby rozłożyć system wentylacyjny. Po stabilnym ułożeniu ula w pozycji poziomej na miejscu docelowym oderwać kawałki kartonu nad otworami.

Odczekać 30 minut i przesunąć pokrętło w pozycję „IN & OUT” – WLOT I WYLOT

W celu wyłapania trzmieli z uprawy przesunąć pokrętło w pozycję „IN ONLY” – TYLKO WLOT.

Ustawienie pokrętła w pozycji „CLOSE” uniemożliwia wlot i wylot

Obserwowane niekiedy zjawisko wyrzucania larw z gniazda jest związane z naturalną  redukcją ich nadmiaru a umieszczanie waty w otworze wylotowym z potrzebą regulacji temperatury w ulu – nie należy jej usuwać.

Co warto wiedzieć o trzmielach - bezpieczeństwo

Trzmiele należą do owadów które posiadają żądło. Jest ono pozbawione kolców, dlatego królowa i robotnice mogą żądlić wielokrotnie. Są jednak mało agresywne i atakują tylko w ostateczności sprowokowane nieostrożnym zachowaniem lub celowym niepokojeniem w bliskości gniazda. Wylatując na zewnątrz ula część z nich kładzie się na grzbiecie z wyciągniętymi odnóżami a pozostałe krążą szybko nad napastnikiem i dopiero jeżeli się nie oddali żądlą.

Podczas zbierania pyłku są zwykle łagodne i można obserwować je z bliska. Agresywne zachowania trzmieli mogą być czasami wynikiem używania intensywnych zapachów perfum, mydła itp. czy jaskrawej odzieży. Po użądleniu na skutek wstrzyknięcia jadu powstaje miejscowa reakcja alergiczna w postaci puchnięcia, zaczerwienienia i swędzenia skóry utrzymująca się przez wiele godzin a nawet dni. Nie wymaga ona interwencji lekarskiej. Można stosować ogólnodostępne maści, leki przeciwhistaminowe i kompresy chłodzące. Niebezpieczne jest natomiast użądlenie w jamie ustnej lub w gardle co wymaga szybkiej interwencji lekarskiej ze względu na możliwość zatrzymania oddechu.

W rzadkich przypadkach zwłaszcza po wielokrotnym użądleniu u osób uczulonych może nastąpić ogólna reakcja alergiczna a nawet wstrząs anafilaktyczny. W lżejszej postaci występuje wtedy po około 30 minutach rozległe puchnięcie i zaczerwienienie, ale mogą też pojawić się wymioty, biegunka, palpitacje serca, spadek ciśnienia krwi i utrata przytomności. W takiej sytuacji należy natychmiast wezwać pomoc lekarską. Osoby przeszkolone w udzielaniu pierwszej pomocy mogą podać leki antyhistaminowe, kortytosteroidy a w najcięższych przypadkach adrenalinę.

Nie wolno zatrudniać osób ze stwierdzoną alergią na jad trzmieli do pracy przy ich obsłudze. Także kobiety w ciąży i osoby zażywające leki z grupy beta blokerów są narażone na podwyższone ryzyko powikłań po użądleniach.

NALEŻY POINFORMOWAĆ WSZYSTKIE OSOBY PRACUJĄCE Z TRZMIELAMI O MOŻLIWYCH ZDROWOTNYCH KONSEKWENCJACH UŻĄDLENIA